| Part Number | WA800LNR |
| Product Name | Bolt-On End Segment (Left Hand) |
| Product Type | Wheel Loader GET Component / Tooth Holder |
| Compatible Machine Models | Komatsu WA800 Wheel Loader |
| Application | Mounts to bucket lip end (left side) to secure replaceable teeth |
| Type | Bolt-On End Segment |
| Position | Left Hand (LH) |
| Weight | 227.0 lb (103.0 kg) |
| Design Angles | 15.0°, 81.0° (4 places, Section B-B) |
| Square Sections | 1.4" square (4 places) |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Plow Bolt Assembly | A114-612TC |
| Bolt Quantity per Segment | 2 assemblies |
| Section Features | 3.25", 4.25", 7.5", 16.1", 17.0", 21.8" |