| Item | Specification |
|---|---|
| Part Number | XS145SD |
| Product Line | Hensley XS Series |
| Product Type | Parabolic Bucket Tooth |
| Application | Mining & Heavy-Duty Excavation |
| Compatible Machine Models | Komatsu PC1250, PC2000, PC2000-8 (And other similar class excavators) |
| Compatible Adapter (Pin-On) | XS145P, XS145PX |
| Single Weight | 51 kgs (112.4 lbs)* |
| Overall Length (A) | 506 mm (20.9 in) |
| Overall Height (B) | 127 mm (5.0 in) |
| Tooth Pocket Length (C) | 184 mm (7.25 in) |
| Tooth Pocket Width (D) | 178 mm (7.0 in) |


| Part Number | Pin Assembly | Overall Tooth (A) | Overall Tooth (B) | Tooth Pocket (C) | Tooth Pocket (D) | Weight | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| inches | mm | inches | mm | inches | mm | inches | mm | lb | kg | ||
| XS145HAT | 14.0 | 355 | 10.5 | 267 | 7.25 | 184 | 7.0 | 178 | 240 | 108.9 | |
| XS145RC | 20.9 | 530 | 6.7 | 169 | 7.25 | 184 | 7.0 | 178 | 123 | 55.8 | |
| XS145RP2 | 21.6 | 548 | 7.7 | 195 | 7.25 | 184 | 7.0 | 178 | 188 | 85.3 | |
| XS145RP3 | 21.5 | 546 | 7.5 | 190 | 7.25 | 184 | 7.0 | 178 | 205 | 93.0 | |
| XS145RPL | 21.5 | 546 | 10.5 | 267 | 7.25 | 184 | 7.0 | 178 | 225 | 102.1 | |
| XS145RPL | 21.5 | 546 | 6.5 | 165 | 7.25 | 184 | 7.0 | 178 | 204 | 92.5 | |
| XS145SC | 18.0 | 457 | 7.0 | 178 | 7.25 | 184 | 7.0 | 178 | 109.5 | 49.7 | |
| XS145SD | 20.9 | 506 | 5.0 | 127 | 7.25 | 184 | 7.0 | 178 | 108 | 49.0 | |
| XS145SYL | 20.9 | 508 | 8.0 | 203 |