| Item | Specification |
|---|---|
| Part Number | 9N4621HX |
| Product Name | Shank Guard |
| Product Type | Ripper / Scarifier Protection Component |
| Compatible Machine Models | Caterpillar D8, D9, D10, D11 Series Track-Type Tractors |
| Application | Protects ripper shank from wear and impact |
| Type | Bolt-On Shank Guard |
| Weight | 173.0 lb (78.5 kg) |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Slot Size | 1.75" × 2.6" |
| Hole Diameter | 1.75" Dia. |
| Dimensions | 23.9", 26.5", 4.6" |