9N4621
| Availability: | |
|---|---|
Product Specification: Pin-On Shank Protector
| Item | Specification |
|---|---|
| Part Number | 9N-4621 (or 9N4621) |
| Product Name | Pin-On Shank Protector |
| Product Type | Ripper Shank Wear Part / Protector |
| Compatible Machine Models | Track-Type Tractor: D11N, D11R, D11T; Excavator: 374F L, 374D L |
| Application | Protects the ripper shank from excessive wear during heavy-duty ripping operations. |
| Shank Thickness | 4.331 in (110 mm) |
| Ripper Tip Size | R550 |
| Attachment Method | Pin-On |
| Distance Between Retainer Holes | 4.64 in |
| Hole Spacing | 23.335 in |
| Single Weight | 80 kgs |
Note:
This pin-on shank protector is designed for 110mm (4.331 in) thick ripper shanks, compatible with R550 ripper tips.
It uses a pin-on attachment method with specified hole spacing for secure installation.
Please verify exact compatibility with your specific ripper shank and machine configuration before installation.
If you need specification sheets for other related ripper parts, please feel free to let us know.